Ondřej a Katarína Vlčkovi se rozhodli prolomit jedno z největších společenských tabu – otevřeně hovoří o smrti dětí a potřebě důstojné paliativní péče. Prostřednictvím své nadace investovali 1,5 miliardy korun do vybudování Centra dětské komplexní péče s paliativním přístupem na pražské Cibulce, které má začít fungovat příští rok. Cílem je nabídnout rodinám nevyléčitelně nemocných dětí prostor, kde mohou prožít poslední chvíle společně, s respektem a bez zbytečného utrpení. Ondřej, bývalý ředitel Avastu, přiznal, že ho k filantropii inspirovaly zkušenosti z mládí a touha dát smysl svému majetku. Společně tak přinášejí nový pohled na konec života jako na okamžik, který si zaslouží stejnou péči a pozornost jako jeho začátek.
Psycholog Martin Loučka, zakladatel Centra paliativní péče, v rozhovoru pro Flowee.cz přibližuje své zkušenosti s doprovázením lidí na konci života. Kromě jiného upozorňuje, že vědomí vlastní konečnosti nás může vést k hlubšímu prožívání přítomnosti a k přehodnocení životních priorit. „Často slýcháme, že blízkost smrti přináší hlubokou moudrost – ale já bych to možná trochu upřesnil. Z mé zkušenosti spíš platí, že blízkost smrti přináší příležitost k určitému vnitřnímu růstu. Ne každý ji využije a rozhodně to není snadné, ale ta možnost tu bezpochyby je.“
V říjnu vrcholící kampaň Dožít doma, podpořená první dámou Evou Pavlovou, upozorňuje na význam domácí hospicové péče a mobilních hospiců, které slouží všem, kdo chtějí poslední chvíle svého života prožít tam, kde je jim nejlépe – doma. Místo osamoceného umírání v nemocnicích nabízí domácí hospicová a paliativní péče možnost zůstat obklopen blízkými, zároveň také přináší psychologickou a duchovní podporu pacientům i jejich rodinám. Na stránkách kampaně najdete mapu hospiců, přehled přidružených akcí i příběhy těch, kteří péči již využili.
„Jednou z nejčastějších překážek, proč pacient nemůže zemřít doma nebo v domově pro seniory, je to, že se často nepodaří včas probrat a stanovit takzvaný plán péče v závěru života,“ říká kromě jiného Martin Loučka, zakladatel Centra paliativní péče. Jak zlepšit konec života se dozvíte v rozhovoru ve Forbes.
Radka Vernerová je ředitelka neziskové organizace Dům pro Julii a již na střední škole se věnovala dobročinnosti. Na vysoké škole založila s kamarádkami nadační fond. V té době s překvapením zjistila, že v zahraničí existují dětské hospice, ale v ČR žádné takové zařízení není. Rozhodla se proto tuto situaci změnit. Letos po letech usilovné práce zahájil provoz první kamenný hospic u nás v ČR, který dostal název Dům pro Julii. Své jméno nese po holčičce, která zemřela v pouhých sedmi měsících na pneumokokovou meningitidu. Poslechněte si více v rámci dalšího dílu MEDx Talks.
Preventivní prohlídka života je osvětovou kampaní Centra paliativní péče za podpory Nadace Benetheo. Život takový, aby na jeho konci lidé ničeho nelitovali – tak zní téma nové kampaně Centra paliativní péče. Vyzývá, aby si lidé uvědomili, co je pro ně důležité dřív, než bude pozdě. Zároveň se snaží vyvrátit některé mýty o umírání. „Chci takhle strávit většinu života?“ „Chci se trápit, dokud nás smrt nerozdělí?“ „Na tohle chci vzpomínat na smrtelné posteli?“ Takové otázky si pokládají postavy v reklamním spotu, který je součástí kampaně. Její tvůrci chtějí otevřít téma, jak uvažovat o blížící se smrti.
Novinář Martin Fendrych na vlnách Českého rozhlasu vnímá smrt herce Karla Heřmánka jako oživení debaty o dobrovolné smrti: „Ve stavu, kdy medicína už nemůže pomoci, kdy člověk zažívá neúnosné fyzické, psychické nebo také existenciální utrpení, včetně ztráty autonomie a důstojnosti, měl by mít možnost, aby rozhodl o svém konci.“
Pokud vás zajímá cokoli, co se týká paliativní péče, navštivte v úterý 17. září sídlo organizace Cesta domů, která poskytuje odbornou péči umírajícím v domácím prostředí. Účast potvrďte na jejich webu.
Martin Souček opustil práci a více než rok se věnoval přípravě na extrémní cyklistický závod Race Across America. Cílem nebylo jen zdolat 4800 kilometrů napříč USA, ale především upozornit na téma paliativní péče a veřejnou sbírkou podpořit ty, kteří potřebují důstojně doprovodit do cíle svého života. Martin vše zastřešil projektem Domestici s myšlenkou, že stejně jako u závodu, i na tuto těžkou životní situaci se lze připravit a zvládnout ji se ctí. Závod úspěšně absolvoval spolu s dalším cyklistou Tomášem Navrátilem pod limitem 8 dní a 8 hodin a nakonec se podařilo vybrat 3,2 milionu korun. Sbírka stále ještě běží a každá zaslaná částka bude zdvojnásobena manželi Vlčkovými, kteří se dlouhodobě angažují v podpoře paliativní péče.
Většinu dosavadního života se tématu smrti bála a zavírala před ním oči. Cesta herečky a divadelní lektorky ji ale dovedla právě ke smrtelným lůžkům. Michaela Váňová již čtyři roky hraje pro umírající dospělé a vážně nemocné děti přímo na nemocničních pokojích. „Někteří se během toho setkají s tématem, které figurovalo v jejich životě. Mohou si jej pojmenovat, uzavřít a pak odejít,“ říká.